Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Rudy Śląskiej, Chorzowa i Świętochłowic wystartował PLAN

Joanna Oreł
Projekt Rudy Śląskiej, Chorzowa i Świętochłowic  opracowany zostanie do marca 2015 roku
Projekt Rudy Śląskiej, Chorzowa i Świętochłowic opracowany zostanie do marca 2015 roku Urząd Miasta Ruda Śląska
Rewitalizacja, polityka mieszkaniowa, renowacja podwórek, optymalizacja użytkowania budynków i przekształcenia kluczowych przestrzeni publicznych - wspólny projekt Rudy Śląskiej, Chorzowa i Świętochłowic będzie na tym polegał. Do wykorzystania jest prawie 3 mln zł

Obszar Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic to łącznie 124 km kw. (ponad 10 proc. powierzchni aglomeracji górnośląskiej), na których mieszka 300 tysięcy ludzi.

Miasta te łączy: przemysłowa historia, centralna lokalizacja wewnątrz metropolii oraz wymieszanie miejsc zajętych przez zabudowę mieszkaniową i usługową z terenami produkcyjnymi lub poprzemysłowymi.

Zanim rozpocznie się projekt Rudy Śląskiej, Chorzowa i Świętochłowic, przeprowadzone zostały badania, na podstawie których połączony obszar miast został podzielony na trzy strefy.

W pierwszej zabudowa mieszkaniowa sąsiaduje z terenami przemysłowymi, znajduje się tam najwięcej obiektów o funkcjach śródmiejskich, dróg i przystanków. Druga obejmuje głównie tereny przemysłowe i poprzemysłowe, do których znakomity dostęp zapewniają autostrada A4 i Drogowa Trasa Średnicowa. Ostatnia strefa charakteryzuje się najniższą gęstością zaludnienia i mniejszą ilością terenów przemysłowych.

Kolejnym krokiem będzie opracowanie strategii rozwoju. Oprócz zintegrowanego programu rewitalizacji będą to programy: polityki mieszkaniowej, renowacji podwórek, planu zarządzania zmianami, optymalizacji użytkowania budynków, przekształcenia kluczowych przestrzeni publicznych, planu działań w zakresie komunikacji społecznej i promocji partnerstwa oraz strategia rozwiązywana problemów społecznych.

Następnie wykonane zostaną analizy i ekspertyzy, które posłużą opracowaniu koncepcji zagospodarowania terenów zdegradowanych. Finał to wykonanie dokumentacji projektowo- technicznej wraz z kosztorysową oraz studium wykonalności, pozwalającej na realizację zagospodarowania wybranych terenów zdegradowanych.

– W naszym przypadku moglibyśmy na przykład przygotować dokumentację obejmującą takie projekty jak zagospodarowanie na jedno z miejsc przesiadkowych w regionie obszaru dworca w Chebziu – komentuje Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Projekt Rudy Śląskiej, Chorzowa i Świętochłowic pozwoli na budowę centrum przesiadkowego w Chebziu?

Przygotowane w ramach projektu dokumenty umożliwią ubieganie się o środki w przyszłej perspektywie finansowej budżetu unijnego na lata 2014 – 2020. W projekt zaangażowani zostaną mieszkańcy. Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone w formie spotkań z udziałem ekspertów oraz osób zainteresowanych.

Projekt „Zintegrowane podejście do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic”, którego liderem jest Chorzów, zakończy się w marcu 2015 roku. Koszt projektu to ok. 2,9 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto