Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Grzegorz Tobiszowski, poseł PiS - co zrobił dla miasta? OCEŃ

Redakcja
Grzegorz Tobiszowski, poseł PiS-u. Urodził się w Rudzie Śląskiej
Grzegorz Tobiszowski, poseł PiS-u. Urodził się w Rudzie Śląskiej Joanna Oreł
Za kilka miesięcy minie półmetek kadencji parlamentarzystów. Ruda Śląska ma w sejmie swoich dwóch przedstawicieli. Czym się zajmują? Co posłowie z Rudy Śląskiej zrobili dla miasta? Przeczytajcie wywiad z posłem PiS-u, Grzegorzem Tobiszowskim

Co pan uważa za swój największy sukces?

Uważam, że jeden z największych sukcesów odniosłem, angażując się na rzecz uratowania przed zamknięciem kopalni Halemba. Sprawa była już mocno zaawansowana. Wydawało się, że decyzja jest już przesądzona.

Dzięki mojej aktywności, wraz ze stroną społeczną (działaczami związków zawodowych z kopalni Halemba) oraz przy wsparciu ekspertów udało nam się zablokować decyzję o zamknięciu kopalni.

Następnie rozpoczęły się rozmowy dotyczące wypracowania planu naprawczego i jak możemy dziś zobaczyć były one skuteczne. Kopalnia działa, górnicy mają pracę, a na terenie Rudy Śląskiej dalej istnieje duży podmiot gospodarczy, który zapewnia pracę wielu mieszkańcom miasta i regionu. Tak więc, uratowano zakład, uratowano wiele miejsc pracy.

Jeśli chodzi o pracę parlamentarną, to w 2007 roku dzięki mojej aktywności i zaangażowaniu została przyjęta nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która wprowadziła możliwość wykupu mieszkań na pełną własność w zasobach spółdzielczych.

Nowe przepisy umożliwiły również przekształcenie mieszkania lokatorskiego na pełną własność, uwzględniając środki wpłacone jeszcze w systemie poprzedniego ustroju państwa. Nowelizacja ustawy wprowadziła wiele zapisów wzmacniających uprawnienia członków spółdzielni.

Moja aktywność związana jest również z inwestycjami drogowymi, a w sposób szczególny z budową Drogowej Trasy Średnicowej, która w 2007 roku dotarła do Rudy Śląskiej.

Osobiście zabiegałem i to zabiegałem skutecznie, by na inwestycję zabezpieczono odpowiednią ilość środków a także, by prace przebiegały bez opóźnień.

Co pan zrobił dla Rudy Śląskiej jako poseł?

Na to pytanie w części odpowiedziałem już wcześniej, mówiąc o moim wkładzie w działania na rzecz niedopuszczenia do zamknięcia kopalni Halemba czy o pracach nad ustawą dotyczącą spółdzielni.

Do tego należy dodać zaangażowanie na rzecz Drogowej Trasy Średnicowej, czy aktywność związaną z nieopodatkowaniem wyrobisk górniczych (podatek ten bezpośrednio zwiększyłby koszty funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego, tak mocno związanego z Rudą Śląską).

Przez te wszystkie lata, a parlamentarzystą jestem od 2005 r. wiele było skutecznych przedsięwzięć, w których brałem udział, chociażby te wymienione wcześniej, ale też drobniejsze, jak chociażby zainstalowanie ekranów na A4 w rejonie Rudy Śląskiej, o co wnioskowali mieszkańcy Rudy Śląskiej, czy wywalczenie środków z budżetu państwa na tzw. inwestycje początkowe w górnictwie czyli takie, które zostały uruchomione na przygotowanie nowych pokładów węgla. Z tych środków skorzystała m.in. kopalnia Halemba.

W mojej pracy staram się zawsze, aby będąc aktywnym w Warszawie, aktywność tą przedkładać na skuteczność dla Śląska, dla Rudy Śląskiej.

PiS, PO i RAŚ popierają referendum. Co chcą na tym ugrać? Będzie koalicja? CZYTAJCIE SZCZEGÓŁY

W sejmie zasiada pan m.in. w Podkomisji stałej ds. Energetyki (w ramach Komisji Gospodarki), jak również w Parlamentarnym Zespole ds. Energetyki. Węgiel jest przyszłością polskiej energetyki?

Węgiel kamienny jest przyszłością polskiej energetyki, jestem o tym przekonany. Jako surowiec powinien pozostać strategicznym surowcem w naszym państwie.

Zasiadam w Podkomisji stałej do spraw Energetyki, Komisji Gospodarki oraz w Komisji do spraw Unii Europejskiej ale również w Parlamentarnym Zespole do spraw Energetyki, gdzie jestem wiceprzewodniczącym oraz Parlamentarnym Zespole Surowców i Energii i nie jest to wybór przypadkowy.

Chodzi mi o to, aby angażować się między innymi w działania na rzecz sektora węgla kamiennego, broniąc właściwej pozycji tej branży w polskiej gospodarce. Jestem bowiem przekonany, iż jest to korzystne dla Polski i Śląska.

Węgiel kamienny, daje Polsce niezależność energetyczną. Powinniśmy jako Polska na tyle, na ile jest to możliwe i jesteśmy w stanie jako kraj angażować się m.in. w rozwój nowych technologii służących górnictwu węgla kamiennego.

Chodzi o nowe technologie poprawiające bezpieczeństwo pracy, zwiększające efektywność branży, czy w sposób inny wykorzystanie węgla, chociażby poprzez technologie zgazowania węgla.

Reasumując, jestem głęboko przekonany, że węgiel kamienny ma i będzie miał przyszłość. Nie powinniśmy tego sektora zaniedbywać w skali tak kraju, jak i szczególnie naszego regionu. Rozwój tej branży przekłada się bezpośrednio na rozwój Rudy Śląskiej.

Przypomnę, że na terenie naszego miasta czynne są cztery kopalnie – trzy przynależne do Kompanii Węglowe i jedna należąca do Katowickiego Holdingu Węglowego, które stanowią miejsce zatrudnienia dla mieszkańców Rudy Śląskiej i naszego regionu.

Wprowadzenie pakietu klimatycznego oznacza kłopoty dla miast górniczych, w tym i Rudy Śląskiej?

Jest to trafne pytanie i bardzo ważny temat i problem. Pakiet klimatyczny będzie negatywnie wpływał na polską energetykę i polską gospodarkę.

Polska energetyka oparta na węglu kamiennym, w związku z zapisami pakietu klimatycznego, będzie musiała ponieść ogromne nakłady inwestycyjne związane z wdrożeniem zapisów pakietu, które to zapisy kładą nacisk na mniejsze wykorzystanie węgla kamiennego.

Polska energetyka będzie musiała ponieść również koszty kupna pozwoleń na emisję CO2. Nakłady na inwestycje i na pozwolenia wpłyną na wzrost cen energii elektrycznej, co wpłynie na konkurencyjność naszej gospodarki, ale tez na zubożenie społeczeństwa w Polsce.

Dla Rudy Śląskiej i innych miast górniczych, zapisy pakietu klimatycznego są niekorzystne, w szczególności dlatego, że osłabiają branżę górniczą, która jest ściśle związana ze swoimi miastem.

Założenia pakietu klimatycznego, są szkodliwe dla całej polskiej gospodarki dlatego też, Prawo i Sprawiedliwość postuluje zawieszenie zapisów pakietu klimatycznego.

Potrzebne bowiem będą bardzo duże nakłady na energetykę, a węgiel kamienny będzie rugowany jako surowiec, z polskiej energetyki.

Zadajmy sobie także pytanie, właściwie po co mamy przestawiać polską energetykę, która oparta jest na węglu kamiennym? Węgiel kamienny daje nam suwerenność energetyczną, w kontekście innych nośników energii.

Ma miejsce również inicjatywa, zbierania podpisów w celu przedłożenia Unii Europejskiej polskiego protestu, związanego z zawieszeniem pakietu klimatycznego.

Miejmy nadzieję, że te wszystkie działania, które docierają do Unii Europejskiej wpłyną jednak na to, że nie będzie trzeba wdrażać zapisów pakietu klimatycznego, który jest tak niekorzystny dla polskiej gospodarki.

A co zrobiła Danuta Pietraszewska, posłanka PO dla Rudy Śląskiej? PRZECZYTAJCIE WYWIAD

Za co lubi pan Rudę Śląską?

Urodziłem się i mieszkam od pokoleń w Rudzie Śląskiej. Jestem bardzo związany ze swoim miastem. Byłem radnym Rady Miasta Rudy Śląskiej, wiceprezydentem Rudy Śląskiej, a także reprezentowałem miasto będąc radnym Sejmiku w Katowicach. Do dziś mieszkam wraz z rodziną w Rudzie Śląskiej.

Jeśli chodzi o wyjazdy do Warszawy, to jeżdżę tylko ze względu na swoje obowiązki parlamentarne. Dlatego też, staram się wracać z Warszawy jak najszybciej, jak tylko jest to możliwe.

Mam głębokie poczucie śląskości i śląskiej tożsamości, stąd Warszawa, pomimo, że już ósmy rok jest moim miejscem pracy, nie jest miastem, do którego jestem przywiązany.

Duże poczucie śląskości powoduje, że Ruda Śląska jako miasto jest moją małą ojczyzną. Więź z miastem jest bezdyskusyjna, jak również więź ze Śląskiem, to one określają to, kim jestem, jak pracuję i dla kogo pracuję.

Będzie pan startował w wyborach parlamentarnych w 2015 roku?

Jeszcze nie wiem, nie zastanawiałem się nad tą kwestią. Mamy dopiero rok i pięć miesięcy od rozpoczęcia obecnej kadencji Sejmu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto