MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Uczniowie z Bielszowic będą się uczyć w nowym budynku SP 17. Zobacz zdjęcia

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
od 12 lat
Uczniowie z Bielszowic już 1 września pożegnają stary, krzywy od szkód górniczych budynek. Ruda Śląska złożyła wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie nowoczesnej placówki. Koszt inwestycji opiewa na kwotę 35 mln zł. Budowa została dofinansowana ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W tej szkole nie dało się normalnie funkcjonować.

- Gdy weszłam tam do środka szalał mi błędnik i miałam wrażenie, że grawitacja nie działa tutaj jak powinna - słyszymy od jednej z matek ucznia SP 17.

Krzywe ściany, krzywe podłogi - w takich warunkach na razie muszą uczyć się dzieci SP 17. Już niebawem ten stan rzeczy się zmieni. Obok starego budynku powstał nowy i trzeba przyznać szczerze, że nie powstydziłyby się takiej siedziby nawet uczelnie.

Uczniowie 1 września usłyszą pierwszy dzwonek w nowej szkole >>>
Uczniowie 1 września usłyszą pierwszy dzwonek w nowej szkole >>>Fot Arkadiusz Gola

"Miałem wątpliwości, czy jest sens w ogóle kontynuować te roboty"

Zanim jednak nowy budynek powstał, same prace napotkały po drodze masę trudności.

- Musieliśmy przeprojektować, mało tego, wyburzyć to co do tej pory zrobiliśmy i dopiero przystąpić do zupełnie nowej realizacji od podstaw. Przyznam się szczerze, że miałem wątpliwości czy uda się ta inwestycja. W tym momencie naprawdę cieszyłem się z tego, że nie jestem osobą decyzyjną, czy kontynuujemy budowę czy też nie. Zakres tych szkód, które się ujawniały - ten teren pływał. Z dnia na dzień pojawiały się różnego rodzaju obniżenia, które miały wpływ przede wszystkim na budowę. Jako budowlaniec miałem wątpliwości, czy jest sens w ogóle kontynuować te roboty - przyznaje Piotr Janik, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Do budowy udało się zaangażować Instytut Techniki Budowlanej, który się specjalizuje w szkodach górniczych.

- Dzięki współpracy udało się wypracować sposób działania. Stan na dzisiaj tego terenu jest na tyle uspokojony, że warto kontynuować prace. Z perspektywy czasu te szkody oczywiście się ujawniają, to są obniżenia rzędu kilku centymetrów. Oczywiście przy tak dużym obiekcie to są nierówności nieodczuwalne i na pewno nie będą wpływały na jakość użytkowania - dodaje.

"Rozmowy na temat szkoły trwały od 2012 roku"

Dyskusja o nowej siedzibie szkoły zaczęła się na wiosnę 2012 roku. Z powodu uszkodzeń spowodowanych wieloletnią eksploatacją górniczą, rozważano gruntowną renowację istniejącego budynku lub wybudowanie nowego. Władze miasta postanowiły wybrać drugą opcję. W listopadzie 2021 roku, miejskie władze przekazały teren pod budowę nowej placówki edukacyjnej wykonawcy.

- Stara szkoła jest rzeczywiście wychylona. Naprawianie jej byłoby nieekonomiczne. Pamiętam rozmowy, które trwały od 2012 roku. Rodzice nie raz zwracali uwagę, że stan szkoły jest zły. Podchodziliśmy do tego z wielkim zrozumieniem. Rosła w nas jednak chęć, aby zupełnie inaczej rozwiązać ten problem, budując właśnie nowy budynek - przyznaje Michał Pierończyk, prezydent miasta Ruda Śląska.

Szkody górnicze wstrzymały budowę w 2022 r.

Na początku 2022 roku, działania budowlane związane z nową siedzibą szkolną zostały tymczasowo zatrzymane. ówczesna prezydent miasta, Grażyna Dziedzic, poinformowała, że decyzja ta była podyktowana odkryciem negatywnego wpływu działalności górniczej pod obszarem konstrukcji.

Okazało się, że podstawy budynku szkoły zostały naruszone przez szkody górnicze. W odpowiedzi na to, miasto Ruda Śląska, firma REMAR odpowiedzialna za prace oraz Polska Grupa Górnicza doszły do porozumienia. Umowa ta obejmowała reperacje uszkodzeń wywołanych przez górnictwo. PGG zadeklarowało pokrycie kosztów napraw, które ze względu na techniczne aspekty i rozmiar zniszczeń, wymagały zmian w projektach fundamentów szkoły. Prace budowlane zostały na szczęście wznowione.

W dalszym ciągu, szkody górnicze miały negatywny wpływ na postęp prac przy tworzeniu nowej siedziby szkolnej.

Nowa szkoła została zlokalizowana obok dotychczasowych budynków, które będą użytkowane do zakończenia projektu. Po przeniesieniu uczniów do nowego szkoły we wrześniu bieżącego roku, planowane jest zburzenie starej struktury i zastąpienie jej boiskami. Przewiduje się, że rozbiórka starego budynku zostanie zakończona przed końcem roku.

Uczniowie 1 września usłyszą pierwszy dzwonek w nowej szkole.

- Na pewno będziemy emocjonalnie przeżywać cały proces wyburzenia budynku starej szkoły - przyznaje Agata Ociepka, dyrektor SP 17. - Stara szkoła, mimo że jest mocno nadgryziona zębem czasu i szkodami górniczymi to jednak wiąże się z nią dużo różnych bardzo fajnych wspomnień. Dzieci też wspominają w rozmowach o tym, że jednak tej szkoły szkoda i czy możemy sobie tą szkołę zostawić jako zapasową - przyznaje. - Na pewno będzie nam się kręciła łezka w oku, gdy szkoła będzie rozbierana.

Gdy wejdą do nowego budynku być może zmienią zdanie. Powierzchnia użytkowa nowej szkoły wynosi 2900 m². W głównym, dwukondygnacyjnym budynku nowego gmachu znajduje się m.in. aula, biblioteka, stołówka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i techniczne. Od części centralnej odchodzą pozostałe strefy organizacyjne - istniejąca już wcześniej sala gimnastyczna, klasy 4-8, klasy 1-3 i przedszkole. Te są jednokondygnacyjne. Dzięki oddzielnym wejściom każda ze stref będzie działać niezależnie. W części przedszkolnej będą 4 sale dla przedszkolaków, natomiast w części szkolnej 20 sal lekcyjnych dla uczniów klas 1-8. Robi wrażenie. Zobaczcie w naszej galerii zdjęć jak wygląda wnętrze nowej SP 17 w Rudzie Śląskiej.

Jak przyznają nauczyciele placówki, aula w szkole była ich marzeniem.
Jak przyznają nauczyciele placówki, aula w szkole była ich marzeniem. Fot Arkadiusz Gola

Rozbiórce nie będzie podlegać budynek, w którym mieści się sala gimnastyczna. - To nie jest sala, która była budowana w 63. roku. Była budowana dużo później, po wyburzeniu basenu i sali na pierwszym piętrze w 2001 roku. Sentymentalnie będziemy mogli wrócić do starej szkoły poprzez zajęcia w starej sali gimnastycznej - mówi.

Każda klasa ma swój indywidualny dziedziniec.

- Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli na zrównoważone oświetlenie sal lekcyjnych naturalnym światłem przez cały dzień. Umożliwi to także prowadzenie części zajęć na zewnątrz. Dodatkowo uczniowie będą mogli kreować przestrzeń wewnętrznych ogródków – wylicza Piotr Janik.

Koszt robót budowlanych to ponad 35 mln zł. Kwota ta nie obejmuje kosztów wyposażenia. Inwestycja została dofinansowana ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kwotą prawie 5,2 mln zł, a z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą 4 mln zł. Koszty wyposażenia w części kuchennej natomiast wyniosły niemal 1 mln zł, w części meblowej – ponad 2,5 mln zł, a w zakresie urządzeń wentylacji i klimatyzacji – ponad 500 tys. zł. Ten ostatni wydatek również otrzymał dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Trwa postępowanie przetargowe na modernizację sali gimnastycznej z dostosowaniem do nowo powstałego budynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto