Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska. Odsłonięto pomnik Ignacego Kaczmarka – uczestnika III powstania śląskiego

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
W ramach obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich, jaki przypada 20 czerwca, na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Rudzie Śląskiej, mieszczącego się przy przy ulicy Kaczmarka 9, upamiętniono Ignacego Kaczmarka – uczestnika III powstania śląskiego.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich, jaki przypada 20 czerwca, na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Rudzie Śląskiej, mieszczącego się przy przy ulicy Kaczmarka 9, upamiętniono Ignacego Kaczmarka – uczestnika III powstania śląskiego. Materiał prasowy
We wtorek, 20 czerwca 2023 roku o godz. 12.00, na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Rudzie Śląskiej odsłonięto pomnik Ignacego Kaczmarka – uczestnika III powstania śląskiego. Na polskiego bohatera i patriotę w czerwcu 1944 roku niemiecki Wyższy Sąd Krajowy w Katowicach wydał karę śmierci za „wypowiedzi rozkładowe”, jakie zarzucono powstańcowi, uznane za poważne przestępstwo polityczne. Uroczystość wpisała się w obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich, a udział w niej wziął między innymi dr Konrad Graczyk – zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej i autor publikacji zatytułowanej „Sprawa Ignacego Kaczmarka. Studium przypadku niemieckiego zabójstwa sądowego z 1944 r. oraz rozliczeń z okupacją niemiecką“. Pomnik powstańca śląskiego został ufundowany przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.

Pamięć powstańca uczczono w Narodowym Dniu Powstań Śląskich

W ramach obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich, jaki przypada 20 czerwca, na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Rudzie Śląskiej, mieszczącego się przy przy ulicy Kaczmarka 9, upamiętniono Ignacego Kaczmarka – uczestnika III powstania śląskiego. Podczas uroczystości, która rozpoczęła się o godzinie 12.00 odsłonięto pomnik polskiego bohatera i patrioty. W wydarzeniu wziął udział między innymi dr Konrad Graczyk – zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej i autor publikacji zatytułowanej „Sprawa Ignacego Kaczmarka. Studium przypadku niemieckiego zabójstwa sądowego z 1944 r. oraz rozliczeń z okupacją niemiecką“. Przedstawiciel tej instytucji wygłosił wykład, poświęcony biografii powstańca, którego wizerunek widnieje na pomniku, gdzie umieszczono także napis: „Pamięci Ignacego Kaczmarka 1881 – 1944 polskiego patrioty powstańca śląskiego ofiary niemieckiej zbrodni sądowej skazanego za krytykę Rzeszy Niemieckiej straconego 28 lipca 1944 r. w Katowicach”. Pomnik powstańca śląskiego został ufundowany przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.

Powstańcowi postawiono zarzut przygotowywania zdrady stanu

Urodzony 31 lipca 1881 roku w Zabrzu Ignacy Kaczmarek został zapamiętany jako polski patriota i bohater narodowy, który był głową wielodzietnej rodziny oraz uczestnikiem III powstania śląskiego, a także ofiarą niemieckiej zbrodni sądowej. W 1943 roku Kaczmarek został aresztowany pod zarzutem przygotowywania zdrady stanu i rozpowszechniania informacji, pochodzących z zagranicznych audycji radiowych oraz „rozkładowego” oddziaływania na siły zbrojne. W czerwcu 1944 roku niemiecki Wyższy Sąd Krajowy w Katowicach skazał go na karę śmierci za „wypowiedzi rozkładowe”, uznane za poważne przestępstwo polityczne. Wypowiedzi Kaczmarka prognozowały klęskę Niemiec podczas drugiej wojny światowej i utratę ziem na rzecz Polski. Ponadto, zarzucano mu zachwalanie sowieckiego uzbrojenia, opisywanie utraty zaufania narodu niemieckiego do Adolfa Hitlera, a także odzyskania niepodległości przez Polskę.

Skazanie Ignacego Kaczmarka nastąpiło w sposób niezgodny nawet z obowiązującym w III Rzeszy prawem karnym, ponieważ wypowiedzi powstańca miały miejsce w stosunku do jednej osoby i w mieszkaniu prywatnym, a zastosowane przez sąd niemiecki przepisy wymagały działania publicznego. Ignacy Kaczmarek został uznany za „fanatycznego Polaka” i stracony na gilotynie w katowickim więzieniu w dniu 28 lipca 1944 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto