Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brak porozumienia górników z PGG. Będzie referendum strajkowe

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
W siedzibie Polskiej Grupy Górniczej wrze. Dzisiaj, 10 stycznia odbyły się kolejne negocjacje związkowców z zarządem spółki. Po blisko dwóch godzinach rozmowy ogłoszono, że zakończyły się one fiaskiem. Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia, 17 stycznia odbędzie się blokada torów i wysyłek węgla. - Nie zamierzamy rezygnować z naszych postulatów - mówi Artur Braszkiewicz, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" KWK "Ruda" Ruch "Halemba".

Negocjacje związkowców z zarządem PGG zakończone fiaskiem

W siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach odbyły się kolejne negocjacje związkowców z zarządem spółki. Rozpoczęły się o godz. 11 i zakończyły zaledwie 2 godziny później.

– W środę mamy kolejne spotkanie z mediatorem o godz. 12. W tym dniu przeprowadzamy również referendum strajkowe od 5 rano we wszystkich oddziałach Polskiej Grupy Górniczej – mówi nam Artur Braszkiewicz, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" KWK "Ruda" Ruch "Halemba.

Znów będzie blokada torów na KWK "Ruda" Ruch Halemba?

Referendum strajkowe odbędzie się m.in. w KWK Sośnica w Gliwicach, KWK Ruch Bielszowice, KWK Ruch Halemba, KWK Ruch Pokój. Jeśli związkowcy i zarząd PGG nie dojdzie do porozumienia do 17 stycznia, górnicy przejdą do bezterminowej blokady wysyłki węgla.

– Nie zamierzamy z naszych postulatów rezygnować czy z nich schodzić. Nie są na tyle wygórowane, żeby strona zarządu Polskiej Grupy Górniczej ich nie przyjęła i nie zgodziła się na nie – twierdzi Artur Braszkiewicz. – Każdy, kto chce wziąć udział w referendum otrzyma kartkę z pytaniem referendalnym i opowie się za strajkiem lub też nie. Teraz czeka nas referendum, a od 17 stycznia blokada torów i wysyłek węgla do odwołania – dodaje.

Przypomnijmy, że związki zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej ogłosiły 21 grudnia pogotowie strajkowe. Górnicy protestowali blokując wysyłki węgla z kopalń do elektrowni. Wśród strajkujących kopalń znalazła się KWK RUDA Ruch Halemba. 4 stycznia o godz. 7 w tym samym miejscu, na zablokowanym torowisku w pobliżu kopalni ustawiono związkowe flagi i rozwinięto transparent, informujący o pogotowiu strajkowym.
Cały protest trwał 48 godzin. W akcji na miejscu uczestniczyło ok. 30 osób.

– Protestujemy w ramach sporu zbiorowego, który wszczęliśmy. Chcemy rekompensaty za pracę w soboty i niedzielę oraz wzrostu średniej płacy Polskiej Grupy Górniczej do poziomu 8200 zł brutto na pracownika – wyjaśniał nam podczas protestu Artur Braszkiewicz.

Przedstawiciele spółki tłumaczą, że nie mogą podejmować działań, które byłyby dla niej dodatkowym, nieprzewidzianym obciążeniem finansowym.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brak porozumienia górników z PGG. Będzie referendum strajkowe - Ruda Śląska Nasze Miasto

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto