Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica katastrofy górniczej w kopalni Wujek Ruch Śląsk. Zginęło 20 górników

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
18 września 2009 roku w wyniku zapalenia się i wybuchu metanu zmarło 20 górników. Mieszkańcy Rudy Śląskiej co roku upamiętniają pamięć górników.
18 września 2009 roku w wyniku zapalenia się i wybuchu metanu zmarło 20 górników. Mieszkańcy Rudy Śląskiej co roku upamiętniają pamięć górników. archiwum Dziennika Zachodniego
Dokładnie 14 lat temu, w kopalni Wujek Ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej, o godzinie 10:10 doszło do tragicznego w skutkach zwarcia instalacji elektrycznej, której konsekwencją było zapalenie gromadzącego się w ścianie metanu. W wyniku wypadku śmierć poniosło 20 górników. Przyczyną tragedii była m.in. wadliwa instalacja wentylacyjna oraz zły stan przewodów elektrycznych.

18 września 2009 roku górnicza brać stanęła w obliczu katastrofy. W kopalni Węgla Kamiennego "Wujek Ruch Śląsk" w Rudzie Śląskiej doszło do zapalenia się metanu, a następnie wybuchu gazu. Płomienie sięgające setek stopni Celsjusza doprowadziły do śmierci 20 górników - 12 górników zginęło na miejscu, 8 w szpitalach podczas walki o ich życie. Blisko czterdziestu górników zostało ciężko poparzonych.

W wyniku postępowania nadzoru górniczego ujawniono szereg błędów i naruszeń przepisów związanych z bezpieczeństwem górniczym. Najważniejsze ustalenia pokazały, że wiele elementów infrastruktury kopani nie spełniało wymogów bezpieczeństwa. Na głębokości 1050 metrów przebywała zbyt duża liczba górników. Ponadto, chodniki w pobliżu ściany wydobywczej były zbyt długie i nieodpowiednio przewietrzane. Dodatkowo stwierdzono zły stan techniczny przewodów elektrycznych.

Mimo tego, nie znaleziono dowodów, które wskazywałyby winę konkretnych osób. Śledztwo w sprawie katastrofy zostało ostatecznie umorzone, jednak kontynuowano badania związane z nieprawidłowościami w kopalni, by uniknąć podobnych tragedii w przyszłości. Ostatecznie 1 lutego 2018 roku rozpoczął się proces likwidacji kopalni.

Rocznica katastrofy górniczej

Pamięć ofiar została uczczona poprzez stworzenie granitowego monumentu, który odsłonięto 18 września 2011 roku w drugą rocznicę tragicznych wydarzeń. Pomnik składa się z dwóch niemal trzymetrowych płyt. Pomiędzy nimi pozostawiono przestrzeń, która tworzy kontur postaci górnika - ma to symbolizować pustkę, która została po tych, który stracili życie w katastrofie. Aby uczcić pamięć zmarłych, na jednej z płyt wypisano nazwiska ofiar:

Zdzisław Batorski (lat 43)
Marek Bojsza (lat 37)
Janusz Cebula (lat 45)
Roman Cłapka (lat 40)
Roman Czarnecki (lat 48)
Marek Ćmiel (lat 43)
Zbigniew Garbacz (lat 48)
Cezary Goszczycki (lat 39)
Dariusz Grzegorzek (lat 40)
Michał Heince (lat 43)
Szymon Korzeniowski (lat 24)
Tomasz Kurek (lat 44)
Teodor Ledwoń (lat 45)
Lucjan Manjura (lat 40)
Jacek Nowakowski (lat 36)
Anastazy Podlaszewski (lat 38)
Sebastian Smyk (lat 30)
Adrian Świętek (lat 21)
Rafał Wcisło (lat 22)
Adam Wiśniowski (lat 38)

W tamtych dniach ówczesny prezydent Polski, Lech Kaczyński ogłosił dwudniową żałobę narodową. Z kolei żałoba ogłoszona w Rudzie Śląskiej trwała siedem dni. Była to kolejna wielka strata, która dotknęła mieszkańców Śląska. Trzy lata wcześniej rudzianie mierzyli się z katastrofą górniczą w kopalni Halemba.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto