Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada 2017 w Rudzie Śląskiej

Magdalena Mikrut-Majeranek
M. Mikrut-Majeranek
Industriada to coroczne święto Szlaku Zabytków Techniki. W tegorocznej, ósmej już, edycji bierze udział 47 obiektów w 28 miastach, a na zwiedzających czeka aż 500 atrakcji, które będzie można zobaczyć już 10 czerwca.

W Rudzie Śląskiej miłośnicy Industriady, podobnie jak w ubiegłym roku, zwiedzą zabytkową kolonię robotniczą Ficinus. Przypomnijmy, że to historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej-Wirku, które powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla.

Program

12:00-13:00 W górniczym rytmie – koncert orkiestry dętej KWK „Pokój“. Przemarsz orkiestry dętej ulicą Kubiny sprzed kościoła ewangelickiego pod scenę. Orkiestra koncertowała dla załogi kopalni, rodzin górniczych oraz dla mieszkańców robotniczych osiedli. Dlatego kto inny, jak nie orkiestra dęta może rozpocząć świętowanie na Ficinusie. Uczestnicy Industriady mogą włączyć się do przemarszu. Każdy otrzyma pomarańczowy balonik.

13:15-14:00 Chrzciny u hajera – przedstawienie przedszkolaków. Rytm życia codziennego na osiedlu robotniczym był ściśle spleciony z przestrzeganiem zachowań i obrzędów religijnych. Uświęcone tradycją obrzędy rodzinne i religijne, towarzyszyły najważniejszym momentom w życiu każdego członka tradycyjnej rodziny górniczej. Scenariusz Monika Czoik – Nowicka, reżyseria Katarzyna Skutnik.

14:00-14:30 Na śląską nutę – występ Zespołu Akordeonistów im. Edwarda Huloka oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Rudzianie“

14:30-15:30 Downij na Ficinusie – na gyburstag Ficinusa – wspominki Bernarda Śmigały. Bernard Śmigała urodził się w 1946 roku w Wirku, na robotniczym osiedlu Werdon. Uczęszczał do pobliskiego przedszkola na Ficinusie, gdzie mieszkali jego dziadkowie. Wydał tomik poezji w mowie śląskiej pt. „Pomiyndzy blokym a familokym. Wireckie wspominki”. Jest laureatem rudzkich i regionalnych konkursów poetyckich na szpaski i limeryki. Jest też współautorem zbioru fraszek i rymowanek śląskich, wydanych z okazji 150-lecia Ficinusa. Prezentacja zbioru odbędzie się podczas Industriady, będzie możliwość nabycia publikacji z autografami autorów.

15:30-16:00 Śląska kobieta doskonała – spektakl. To scenki z życia śląskiej gospodyni, ukazujące tradycje i zwyczaje panujące w rodzinach robotniczych. Spektakl wystawią CISowianki, czyli teatr amatorski z Rudy Śląskiej. Tworzą go panie dojrzałe… można też powiedzieć dojrzałe w swej kobiecości. Na swoim koncie ma 3 autorskie sztuki – panie same przygotowują teksty, choreografię, stroje. Rocznie wystawiają kilkanaście spektakli, m.in. w Klubach Seniorów i domach pomocy społecznej. Tematyka tych sztuk jest zwykle radosna, lekka i bardzo kobieca.

16:00-17:00 Śpiewanie po sąsiedzku – występ chóru „Słowiczek“. Chór mieszany "Słowiczek" powstał w lutym 1919 roku. Jego siedziba mieści się przy osiedlu Ficinus. W latach 1930-1938 chór liczył 200 osób. Podczas okupacji chór zawiesił swoją działalność, ale już w marcu 1945 roku reaktywowano zespół.

17:15-18:00 W rytmie maszyny – widowisko taneczne. Tematem przewodnim jest alegoryczna historia cywilizacji w której pierwotny puls w miarę rozwoju akcji przybierze formy zorganizowane a w kulminacyjnym momencie –industrialne, w finale zaś elektroniczne. Scenariusz zakłada wykorzystanie efektownej mobilnej scenografii, efektów pirotechnicznych. Producentem przedsięwzięcia jest Teatr HoM z Tychów.

18:15-19:30 Przy szabasowych świecach – koncert muzyki żydowskiej w kościele ewangelicki przy ul. 1 Maja 291

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto