Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanalizacja w Rudzie Śląskiej: Będzie dofinansowanie

JO
Kanalizacja w Rudzie Śląskiej będzie rozbudowywana. Miasto otrzymało dofinansowanie
Kanalizacja w Rudzie Śląskiej będzie rozbudowywana. Miasto otrzymało dofinansowanie Archiwum Polskapresse
Kanalizacja w Rudzie Śląskiej jest rozbudowywana. Budowę 70 przyłączy kanalizacyjnych dofinansuje NFOŚiGW. Dzięki temu mieszkańcy odzyskają prawie połowę kosztów przyłączenia do sieci sanitarnej, przez co na ściekach mogą zaoszczędzić do 2,5 tys. zł rocznie

Kanalizacja w Rudzie Śląskiej co roku powiększa się o około 120 nieruchomości. Oznacza to, że dzięki realizacji przedsięwzięcia w mieście wykonanych zostanie około 58 proc. podłączeń więcej niż w ubiegłych latach.

Kanalizacja w Rudzie Śląskiej w rozbudowie. Można zaoszczędzić

Założenia programu budowy przyłączy kanalizacji w Rudzie Śląskiej są proste. - Mieszkańcy za pośrednictwem naszego przedsiębiorstwa mogą się starać o zwrot 45 proc. kosztów netto wykonania podłączenia - wyjaśnia Grzegorz Rybka, prezes PWiK w Rudzie Śląskiej. - Pozostałe 55 proc. pokrywa właściciel nieruchomości. Jeżeli będzie taka potrzeba, część kosztów może zostać przez nas rozłożona na raty. Czas ich spłaty wynosi maksymalnie trzy lata

Żeby przystąpić do programu, PWiK w Rudzie Śląskiej musiało opracować specjalny wniosek, obejmujący minimum 50 posesji. W tym celu „wodociągi” wysyłały do mieszkańców pisma informacyjne wraz z propozycją umowy. Ostatecznie na przyłączenie do sieci kanalizacyjnej w formule zaproponowanej przez NFOŚiGW zdecydowało się 70 właścicieli nieruchomości w Rudzie Śląskiej.

- Obecnie przygotowujemy przetarg na wykonanie przyłączy. Dopiero po jego rozstrzygnięciu będziemy znali zarówno dokładne koszty realizacji przedsięwzięcia, jak i indywidualne koszty poszczególnych podłączeń. Jeżeli któryś właściciel nieruchomości stwierdzi, że budowa przekracza jego możliwości finansowe, to będzie mógł odstąpić od zawartej umowy - tłumaczy prezes Rybka.

Kanalizacja w Rudzie Śląskiej po zmianach. Co to da mieszkańcom?

Przystąpienie Rudy Śląskiej do programu dało mieszkańcom wiele korzyści. Dzięki kompleksowości wykonania prac rudzianie nie muszą się martwić o żadne formalności, bo wszystko - od wyłonienia wykonawcy do rozliczenia z NFOŚiGW - załatwia za nich PWiK.

Jedyne co mieszkańcy w Rudzie Śląskiej muszą załatwić we własnym zakresie, to zgody właścicieli nieruchomości, przez które ma przebiegać podłączenie. Ponadto nie będą oni musieli już myśleć o stale wypełniającym się szambie i konieczności jego opróżniania. Ostatecznie na likwidacji zbiornika bezodpływowego rudzianie też zaoszczędzą.

Odprowadzanie ścieków do kanalizacji daje też inne możliwości zaoszczędzenia. Po pierwsze, osoby, które przyłączyły się do sieci, mogą zamontować podlicznik do rozliczania wody wykorzystywanej w ogrodzie; po drugie - stare szambo można wykorzystać jako zbiornik na wody opadowe, które doskonale nadają się do podlewania trawy czy kwiatów.

Obecnie sanitarna kanalizacja w Rudzie Śląskiej obejmuje 10,5 tys. budynków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto