Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opaski bezpieczeństwa dla seniorów z Rudy Śląskiej - pierwsze opaski trafiły do nowych właścicieli. Co o tym pomyśle mówią rudzcy seniorzy?

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Opaski bezpieczeństwa trafiły do seniorów z Rudy Śląskiej. Dzięki inicjatywie wiceprezydent Annie Krzysteczko miasto pozyskało fundusze na zakup pierwszych opasek bezpieczeństwa. W czwartek, 13 października trafiły do pierwszych seniorów. Czy seniorzy poradzą sobie w obsłudze opasek elektronicznych?

Opaska bezpieczeństwa

Opaski bezpieczeństwa to elektroniczne urządzenia, które seniorzy mogą nosić w formie zegarka. Opaska ma za zadanie powiadomić odpowiednie służby o konieczności udzielenia pomocy właścicielowi opaski. Poprzez przytrzymanie przycisku senior nawiązuje połączenie z dyspozytorem, którym jest ratownik medyczny, opiekun medyczny lub pielęgniarka. Każda opaska jest imienna, a zatem dyspozytor wie kto wezwał pomoc, gdzie mieszka i z kim należy się skontaktować. Dodatkowo opaski wyposażone są w pulsometr i termometr.
Opaski bezpieczeństwa to projekt skierowany dla osób po 65 roku życia mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem, ze zdrowiem, które mieszkają samotnie, ale też do takich, które potrzebują opieki jednak mieszkające z nimi bliskie osoby z różnych powodów nie są w stanie poświęcić im całego dobowego czasu. Seniorzy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z posiadaniem opasek. Jest to projekt finansowany przez władze miasta zapewniający całodobowy kontakt z centrum teleopieki.

Magdalena Łabędzka

Seniorzy z Rudy Śląskiej otrzymali swoje opaski

13 października o godzinie 14.00 w Dziennym Domu "Senior-Wigor" w Rudzie Śląskiej pierwsza grupa seniorów otrzymała opaski bezpieczeństwa. Opaski zakupione zostały z inicjatywy wiceprezydent Anny Krzysteczko oraz Kariny Kaczyńskiej zastępcy Dyrektora MOPS, a sfinansowane ze środków funduszu przeciwdziałania COVID-19 w ramach programu "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2022, całkowita wartość inwestycji wyniosła 228 046 zł.

Bardzo się cieszę, że mogę tu z państwem być, że mogę wspólnie z panią naczelnik Wydziału Zdrowia i panią dyrektor państwu przekazać opaski bezpieczeństwa, dzięki czemu my, to znaczy prezydent i wszyscy pracownicy pomocy społecznej będziemy spokojniejsi, że nasi seniorzy są bezpieczniejsi, a jesteście dla nas państwo bardzo ważną grupą społeczną, bo to wy nam przekazujecie każdego dnia swoje doświadczenia życiowe. Zaczęliśmy rozmawiać o tym programie na przełomie lutego marca 2022 roku. Procedury w jednostkach samorządowych są tak długie, że dopiero dziś możemy państwu przekazać te opaski. Będziemy robić wszystko żeby ten program państwu odpowiadał. Można powiedzieć, że jest to taki program pilotażowy. - mówiła do seniorów wiceprezydent Rudy Śląskiej Anna Krzysteczko.

W części szkoleniowej seniorzy zostali zapoznani szczegółowo z działaniem opaski. Wykonali też próbne połączenie z dyspozytorem, ratownikiem medycznym.

Jak mówi Sabina Cielecka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej seniorzy bardzo pozytywnie zareagowali na wieść o programie "Opaski bezpieczeństwa". Niestety Rudzie Śląskiej udało się pozyskać jedynie 100 sztuk opasek, istnieje też lista rezerwowa seniorów.

Część osób zrezygnowała, ale istnieje lista rezerwowa, którą cały czas uaktualniamy. Mamy nadzieję, że projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku. Seniorzy również wyrażają taką nadzieję. Byli przerażeni, że to tylko 2,5 miesiąca. - żartuje Sabina Cielecka.

Również Bożena i Krystyna, seniorki korzystające z dziennej pomocy MOPS wyraziły swoje zadowolenie z otrzymania opasek.

-Był strach. Trochę się bałam jak sobie z tym poradzę, bo to nowa technologia. Denerwowałam się, że będzie skomplikowane w użytku. Ale teraz się bardzo cieszę. To jest bezpieczeństwo. A jednak ma się różne choroby, bierze się leki, a tak ma się możliwość wezwania tej pomocy. Zapytałam podczas szkolenia, czy trzeba mieć ją też na noc, bo ja bardzo nie lubię nosić czegoś na nadgarstku, już czuję, że mnie to drażni. Ale zamierzam trzymać ją pod poduszką i jak będę w nocy wstawać, to muszę teraz wyrobić odruch zabierania jej ze sobą. - mówiła Bożena, koleżanka Krystyny Mortiszek, innej seniorki.

Podobne obawy miała Krystyna Mortiszek, której zmarły mąż był pasjonatem gadżetów, natomiast ona sama nie zna tak dzisiejszej technologii i obawiała się trochę elektronicznych opasek. Jednak szkolenie rozwiało te wątpliwości. Obie panie z radością ponownie wezmą udział w programie, jeżeli będzie kontynuowany.

Magdalena Łabędzka

Seniorzy otrzymali opaski do użytku na rok 2022. W następnym roku Ruda Śląska znów będzie musiała starać się o fundusze na projekt "Opaski bezpieczeństwa".

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto