Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Policjanci podsumowali 2016 rok

MM
Rudzcy policjanci podsumowali pracę w 2016 roku. W środę, 1 lutego, w Komendzie Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej odbyła się roczna odprawa z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach podinsp. Mariusza Krzystyniaka. Wzięli w niej udział także przedstawiciele samorządu oraz służb, z którymi policja na co dzień współpracuje.

Rudzcy funkcjonariusze w 2016 roku każdego dnia łapali na gorącym uczynku średnio 2 sprawców przestępstw, przyjmowali 75 zgłoszeń i przeprowadzali 51 interwencji. Dzienna średnia czasu spędzonego na służbie patrolowej wyniosła 422 godziny. Według statystyk średnio w ciągu każdego dnia przeprowadzano 266 badań trzeźwości, legitymowano 202 osoby oraz ujawniano 77 wykroczeń.

W środę oficjalnie podsumowano miniony rok. Wśród gości uczestniczących w naradzie służbowej byli: Wiceprezydent Krzysztof Mejer, Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Myszur, Prokurator Rejonowy w Rudzie Śląskiej Maciej Szlęk, Komendant Placówki Straży Granicznej ppłk. Jarosław Szymanek, Komendant Straży Pożarnej mł.bryg. Andrzej Małysiak oraz Komendant Straży Miejskiej Krzysztof Piekarz.

Jak informuje asp. Arkadiusz Ciozak, rzecznik rudzkiej policji, wyniki pracy rudzkich stróżów prawa omówili komendant miejski mł.insp. Grzegorz Strzęciwilk oraz jego zastępca – mł. insp. Tadeusz Wolniak. Z raportu wynika, że w ubiegłym roku zanotowano spadek przestępczości. Pojawiło się także więcej patroli na ulicach miasta. - Rok 2016 to już kolejny rok, w którym znacznie zmniejszyła się liczba wakatów przez przyjęcie nowych funkcjonariuszy do podstawowych komórek prewencyjnych, to też kolejne służby dodatkowe i wspólne patrole z policjantami odbywającymi praktyki z katowickiej Szkoły Policji, finansowane przez władze miasta - mówi rzecznik prasowy.

Zgodnie ze statystykami, spadła też liczba przestępstw kryminalnych. - Fakt ten zawdzięczać można m. in. coraz lepszej prewencji i dodatkowym służbom patrolowym. Rudzcy mundurowi mogą też pochwalić się wzrostem wykrywalności przestępstw kryminalnych – osiągnięto tu poziom 69,4 %. W kategorii „kradzież z włamaniem” wykrywalność to 55,3 % co stanowi wzrost o 20 % w stosunku do roku 2015. Praktycznie w każdej z kategorii przestępstw odnotowaliśmy większą wykrywalność sprawców w porównaniu do lat poprzednich - wymienia asp. Arkadiusz Ciozak.

W 2016 roku w mieście skradziono aż 75 pojazdów. - To, niestety, obszar, w którym rudzka policja ma jeszcze dużo do zrobienia, o czym w swoim wystąpieniu wspomniał mł.insp. Grzegorz Strzęciwilk. Przestępczość samochodowa to jednak problem nieznający granic miast czy województwa i dotyka tak samo wszystkie ościenne miasta - komentuje rzecznik prasowy policji.

W minionym roku odnotowano wzrost liczby wypadków z udziałem rannych i kolizji drogowych. Więcej było także zatrzymań nietrzeźwych kierowców, a rudzcy policjanci przeprowadzili prawie 100 tysięcy badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Warto dodać, że to o ponad 50% więcej niż w roku 2015. Wzrosła również efektywność pracy rudzkich dzielnicowych, a dzięki wprowadzeniu nowych zasad dotyczących służby obchodowej, czas pobytu dzielnicowego wśród mieszkańców swojego rejonu podniósł się do 76% ogólnego czasu służby.

W ubiegłym roku dzięki wsparciu samorządu na ulice Rudy Śląskiej skierowano ponad 560 dodatkowych patroli prewencyjnych, zakupiono 4 nowe radiowozy oznakowane, nowoczesny laserowy miernik do pomiaru prędkości pojazdów, 6 urządzeń do szybkiego badania trzeźwości kierowców oraz 2 tys. kalendarzy w formie kolorowanki, które są rozdawane w trakcie spotkań z rudzkimi dziećmi.

– Przedstawione przez Państwa dane robią wrażenie – podkreślał wiceprezydent Krzysztof Mejer. - W imieniu wszystkich mieszkańców chciałbym Państwu podziękować za ten ostatni rok. Widzimy i doceniamy waszą służbę. Świetna współpraca wszystkich rudzkich służb szczególnie widoczna była podczas miejskich obchodów Światowych Dni Młodzieży – dodał. O tym, jak istotne jest dbanie o bezpieczeństwo, mówił też przewodniczący Rady Miasta, Kazimierz Myszur. – Nie oszczędzamy na wydatkach związanych z bezpieczeństwem w mieście. Rada Miasta zawsze będzie Państwa wspierać. Jesteście bardzo potrzebni – zaznaczył.

- Dążymy do tego, aby przestępczość była jak najmniejsza, a sprawcy odpowiadali za swoje czyny, co w efekcie podnosi poziom bezpieczeństwa obywateli – mówił młodszy inspektor Grzegorz Strzęciwilk, Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej. - Ubiegły rok dla Policji w Rudzie Śląskiej to m.in. reorganizacja jej struktur, zmiany rejonów pracy dzielnicowych, powołanie nowych grup w strukturach pionu kryminalnego, a co za tym idzie lepsze wyniki w ściganiu sprawców – wymieniał.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto