Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer po Rudzie Śląskiej śladami Karola Goduli i rodu Ballestremów. Ich wpływu na rozwój naszego regionu nie sposób przecenić

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
10 sierpnia, w najbliższy czwartek, w Rudzie Śląskiej odbędzie się spacer śladami najbardziej wpływowych postaci w naszym regionie – Karola Goduli i rodu Ballestremów. - Wydarzenie jest bezpłatne i nie obowiązują zapisy, każdy chętny może wziąć udział – zachęca Urząd Miasta.
10 sierpnia, w najbliższy czwartek, w Rudzie Śląskiej odbędzie się spacer śladami najbardziej wpływowych postaci w naszym regionie – Karola Goduli i rodu Ballestremów. - Wydarzenie jest bezpłatne i nie obowiązują zapisy, każdy chętny może wziąć udział – zachęca Urząd Miasta. Paweł Kurczonek / Polska Press
W czwartek 10 sierpnia, w najbliższy czwartek, w Rudzie Śląskiej odbędzie się spacer śladami najbardziej wpływowych postaci w naszym regionie – Karola Goduli i rodu Ballestremów. - Wydarzenie jest bezpłatne i nie obowiązują zapisy, każdy chętny może wziąć udział – zachęca Urząd Miasta.

Spacer śladami rodu Ballestremów i Karola Goduli w Rudzie Śląskiej

Bezpłatne wydarzenie, którego organizatorem jest Koło Przewodników Miejskich i Terenowych Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach, wystartuje o godz. 10.45 sprzed dworca kolejowego w dzielnicy Ruda.

- Spod dworca PKP uczestnicy przejdą m.in. przez teren dawnej kopalni i cynkowni, zwiedzą też Sanktuarium św. Józefa, a na końcu chętni będą mogli odpocząć w restauracji Adria – Urząd Miasta opisuje plan spaceru.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i odbywa się na własną odpowiedzialność. Jak podkreśla Zofia Rogowska, przewodnicząca Koła, organizator nie zwraca poniesionych kosztów, w tym przejazdu i ewentualnego ubezpieczenia.

- Przypomnijmy, że ród Ballestremów był jednym z najbardziej wpływowych i bogatych na Górnym Śląsku. Postacią szczególnie ważną w historii Rudy Śląskiej był hrabia Franciszek II Ballestrem. Z jego polecenia w Rudzie powstały osiedla robotnicze oraz służące rodzinom robotników m.in. szkoła średnia, sześć szkół podstawowych, sala gimnastyczna i szpital oraz ośrodek rekonwalescencyjny w Głuchołazach – postać hrabiego przybliża UM Ruda Śląska.

Można przypuszczać, że Ballestremowie nie osiągnęliby statusu jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodów na Górnym Śląsku, gdyby nie Karol Godula. Przedsiębiorca pracował u hrabiego Franciszka II Ballestrema od 1801 roku, od 1814 jako główny ekonom jego dóbr.

- Był pierwszym na Górnym Śląsku przemysłowcem, który urzeczywistnił ideę współdziałania różnych gałęzi przemysłu - powiązał ze sobą rolnictwo, leśnictwo, eksploatację glinki, transport, górnictwo i hutnictwo oraz handel. Należał do pierwszych indywidualnych przedsiębiorców, którzy zbudowali domy mieszkalne dla robotników swoich zakładów – przypomina rudzki Urząd Miasta.

Karol Godula wprowadził dla swoich pracowników bezpłatną opiekę lekarską, a na przestrzeni lat zbudował imperium przemysłowe, którego inwentaryzacja zajęła 298 prawnikom dwa tygodnie. Na majątek przedsiębiorcy składało się 19 kopalń galmanu, 40 kopalń węgla kamiennego i wiele innych zakładów przemysłowych. Karola Godulę można "spotkać" na Placu Niepodległości, przedsiębiorca ma tu swoją ławeczkę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto