Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Usuwanie azbestu w Rudzie Śląskiej. MPGM zakończył projekt

Oprac. JO
Oto budynki, z których usunięto azbest w Rudzie Śląskiej
Oto budynki, z których usunięto azbest w Rudzie Śląskiej Joanna Oreł
Zakończyło się usuwanie azbestu w Rudzie Śląskiej. Chodzi o budynki mieszkalne, zarządzane przez MPGM, czyli bloki przy ul. 1 Maja 320 i 322. Tym samym usunięto azbest z dwóch ostatnich obiektów, których właścicielem lub współwłaścicielem jest miasto

Wspólnoty przy ul. 1 Maja 320 i 322, których zarządcą jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej, o unijne dofinansowanie na wnioski o usuwanie azbestu w Rudzie Śląskiej ubiegały się już w 2010.

Złożone wówczas w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego dostały się na listę rezerwową. W czerwcu ubiegłego roku, po zwolnieniu części środków, zarząd województwa śląskiego zdecydował o przekazaniu pieniędzy na usuwanie azbestu w Rudzie Śląskiej.

Usuwanie azbestu w Rudzie Śląskiej udało się dzięki inicjatywie wspólnot i MPGM

- Pomysł, by ubiegać się o środki na likwidację azbestu to wspólna inicjatywa członków wspólnoty oraz zarządcy - tłumaczy Tomasz Rzeżucha, wiceprezes zarządu ds. pozyskiwania funduszy w MPGM. - Dla wszystkich było to coś nowego. Dla nas przygotowujących wniosek, jak i dla mieszkańców, którzy w takiej formie postanowili ubiegać się o środki na termomodernizację swoich budynków – dodaje.

Możesz liczyć na ulgi, jeżeli remontujesz zabytek. ZOBACZ WARUNKI

Usuwanie azbestu w Rudzie Śląskiej rozpoczęło się w kwietniu tego roku. W czasie czterech miesięcy specjalistyczna firma usunęła z każdego budynku ponad 2000 m² płyt azbestowo - cementowych /co odpowiada ponad 40 tonom tej substancji/, który został następnie zutylizowany. Kolejnym etapem prac było docieplenie budynków oraz odtworzenie ich elewacji. Tym samym MPGM zakończył projekt.

Zadowolenia z zakończonych już prac nie kryją mieszkańcy wspólnot. - Jestem niezmiernie szczęśliwy, że wreszcie udało nam się zlikwidować azbest z naszego budynku. Staraliśmy się o to przez tyle lat - mówi Bernard Swaczyna, członek zarządu wspólnoty przy ul. 1 Maja 322.

Gdzie jeszcze jest azbest w Rudzie Śląskiej?

Usuwanie azbestu w Rudzie Śląskiej oraz termomodernizacja budynków przy ul. 1 Maja 320 i 322 wyniosła odpowiednio: 456 tys. zł dla wspólnoty przy ul. 1 Maja 320 i 423 tys. dla wspólnoty przy ul. 1 maja 322. Unijne dofinansowanie stanowiło 85% wartości kosztów całej inwestycji.

Według ostatnich danych z końca 2010 r. w Rudzie Śląskiej znajduje się jeszcze ponad 200 budynków, w których wykorzystywany jest azbest pod różnymi postaciami. Najwięcej nieruchomości znajduje się w użytkowaniu Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, MGSM „Perspektywa” oraz osób fizycznych.

Ze względu na bardzo dużą trwałość płyt azbestowo - cementowych zgodnie z polskim prawem wyroby azbestowe dopuszczono do użytkowania do końca 2032 r. pod warunkiem ich odpowiedniego stanu technicznego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto