Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czynsz za mieszkania w Rudzie Śląskiej nie wzrośnie. Taką decyzję podjęli radni

materiały prasowe
ARC
Dobra wiadomość! Przez najbliższe 3 lata maksymalna stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych nie wzrośnie.

Decyzję w tej sprawie podjęli rudzcy radni uchwalając „Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Ruda Śląska w latach 2012 – 2016”.

Maksymalna stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych za 1 metr kwadratowy wynosi dziś 7,55 zł i do końca czerwca 2015 roku nie będzie zmieniana. Decyzja radnych nie obejmuje opłat za media, głównie za wodę i ciepło. Miasto nie ma wpływu na ich wysokość, a tym samym podwyżki.

Wiceprezydent miasta, Michał Pierończyk nie ukrywał, że zamrożenie podwyżek czynszu na okres 3 lat było jednym z priorytetów władz miasta podczas przygotowywania programu. – Obowiązująca dotychczas stawka czynszu w rudzkich mieszkaniach komunalnych była jedną z wyższych pośród miast ościennych – podkreśla wiceprezydent Pierończyk. - A poza tym uznaliśmy, że mieszkańcy miasta mieli w ostatnim czasie wystarczająco dość podwyżek.

Program określa priorytety dla gospodarki mieszkaniowej Rudy Śląskiej w latach 2012 - 2016, którymi są poprawa stanu technicznego miejskich zasobów mieszkaniowych oraz wprowadzenie równoważącej się struktury dochodów i wydatków. Miasto jest właścicielem jedynie 15 procent wszystkich mieszkań w Rudzie Śląskiej. 55 procent mieszkań znajduje się w zasobach spółdzielni mieszkaniowych, a kolejnych 25 procent – właścicieli prywatnych.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów gmina powinna zaspokajać potrzeby mieszkaniowe gospodarstw o niskich dochodach oraz zapewniać lokale socjalne i zamienne. Niestety z powodu stale rosnącej liczby osób uprawnionych miasto nie jest w stanie wywiązać się z tego obowiązku.

Dziś zapotrzebowanie na lokale socjalne w Rudzie Śląskiej wynosi ponad 1900 lokali, co stanowi 25 procent mieszkaniowych zasobów miasta. Niestety z każdym rokiem zapotrzebowanie na lokale socjalne w Rudzie Śląskiej będzie rosnąć. W 2016 roku ma osiągnąć prawie 3 tysiące lokali.

Stan techniczny budynków i mieszkań komunalnych nie jest dobry. Ponad 37 procent z nich zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Kolejnych 30 procent klasyfikowanych jest jako „zagrażające substancji budynku”. Wymagają one remontu dachu, naprawy elewacji oraz wymiany instalacji kanalizacyjnej.

To dlatego miasto w najbliższym czasie zamierza skoncentrować się na ratowaniu i remontowaniu istniejących zasobów mieszkaniowych. W pierwszej kolejności likwidowane będą nieszczelności przewodów kominowych i instalacji gazowych oraz remonty konstrukcji dachowych.

W tym roku na ten cel przeznaczonych zostanie 10 mln zł. W kolejnych latach kwoty te wahać się będą od 10 do 14 mln. Kwoty na remonty budynków stanowić będą ok. 40 procent środków wydatkowanych na gospodarkę miejskim zasobem mieszkaniowym.

– Budowę nowych mieszkań komunalnych chcielibyśmy rozpocząć w 2015 roku – deklaruje wiceprezydent Pierończyk. – Wtedy wystąpi potrzeba aktualizacji przyjętego przez Radę Miasta programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Ruda Śląska w latach 2012 – 2016 – wyjaśnia Michał Pierończyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto