Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Dzwonię i jadę", czyli nowy projekt dla rudzkich seniorów

MM, UM
FB Ruda Śląska
W Rudzie Śląskiej będzie realizowany kolejny projekt stworzony z myślą o seniorach - "Dzwonię i jadę". Pomysłodawcą i realizatorem jest Fundacja Aktywni My. W ramach projektu każda osoba powyżej 60. roku życia będzie mogła zadzwonić pod numer 661-217-743 i zgłosić potrzebę przejazdu do przychodni, gabinetu specjalistycznego, urzędu czy domu kultury.

Senior spełniający warunki kryterium wieku, który skorzysta z projektu, będzie mógł zostać przewieziony we wskazane miejsce, a w dodatku, za transport nie zapłaci ani grosza!

Projekt będzie realizowany w naszym mieście od 18 lipca do 1 października 2016 roku.

- W czasie rozmów z osobami reprezentującymi przychodnie, urzędy, domy kultury i różne inne instytucje dowiedzieliśmy się, że seniorzy oraz osoby niepełnosprawne często mają problem, by dojechać na rehabilitację, wydarzenia kulturalne czy dodatkowe zajęcia – mówi Kasia Kinder z Fundacji Aktywni My.

– Dlatego przygotowaliśmy projekt „Dzwonię i jadę”, który polega na zapewnieniu bezpłatnego dojazdu takim osobom – informuje. Głównym celem projektu jest danie możliwości wyjścia z domu i uczestniczenia w życiu lokalnym i społecznym osobom, które z powodów ograniczonych możliwości poruszania i przemieszczania się pozostają w domu. – Jestem przekonana, że możliwość sprawnego i bezpłatnego przemieszczania się wpłynie na większą mobilność seniorów, a co za tym idzie ich uaktywnienie i uniezależnienie od innych osób – podkreśla Kasia Kinder.

Osoby zainteresowane usługą już teraz mogą zgłaszać zapotrzebowanie na transport pod numerem telefonu 661-217-743. Przyjmującej zgłoszenie osobie trzeba podać: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz ustalić kiedy i na jakiej trasie potrzebny jest przewóz. Zgodnie z ustaleniem we wskazanym dniu po zgłaszającą się osobę podjedzie bus oznaczony logo projektu. – Kierowcy będą do dyspozycji 4 razy w tygodniu po około 3 godziny – mówi Kasia Kinder.

- Do dyspozycji będą busy 20, 18, 9 i 6 osobowe. Z przewozu będą mogły korzystać zarówno osoby indywidualne, jak i zorganizowane grupy, by wybrać się na koncert, festyn czy nawet na zakupy. Usługa odbywa się jednak wyłącznie na terenie Rudy Śląskiej. Organizatorzy zakładają, że projekt obejmie łącznie ok. 800 osób. Ze względu na ograniczenia w projekcie, przy zwiększonym zapotrzebowaniu będzie obowiązywać kolejność zgłoszeń.

Projekt „Dzwonię i jadę” jest adresowany do osób powyżej 60. roku życia, które między innymi z powodów ograniczonych możliwości transportowych, pozostają w domu i nie uczestniczą w życiu społecznym. - Beneficjentami tego projektu będą nie tylko osoby korzystające z darmowych usług transportowych, ale także instytucje, do których wcześniej nie docierały wyżej wymienione osoby – zaznacza Kasia Kinder.

– Do 18 lipca chcemy stworzyć bazę chętnych do podjęcia współpracy, co pozwoli nam na zaplanowanie harmonogramów dojazdu – mówi. - Wdrożenie w życie projektu umożliwi nie tylko otworzenie drzwi „dla” seniora czy osoby niepełnosprawnej, ale również otworzenie drzwi „na” seniora i osobę niepełnosprawną – podsumowuje. Osoby i instytucje chętne do wzięcia udziału w projekcie jako beneficjenci lub partnerzy mogą zgłaszać się pod nr 661-217-743 lub mailowo na adres: [email protected]

Projekt będzie realizowany m.in. dzięki dotacji w wysokości 18 tys. zł pozyskanej z Programu Współpracy Wojewody Śląskiego z Podmiotami Niepublicznymi w Zakresie Pomocy społecznej na lata 2016-2020 „Wspieranie działań mających na celu poprawę warunków do godnego i zdrowego starzenia się”.

Fundacja Aktywni My działa na rzecz osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. – W swoich działaniach skupiamy się przede wszystkim na uświadamianiu lokalnej społeczności czym jest starość, niedołężność, niespodziewana niepełnosprawność – wyjaśnia Kasia Kinder. - Chcemy pokazać, że takie etapy życia wcale nie oznaczają samotności czy bezradności. Pragniemy docierać do osób najbardziej potrzebujących pomocy, do tych, dla których samotność i bezsilność są największymi problemami – podkreśla.

Do tej pory Fundacja zrealizowała m.in. projekt „Bezpieczny senior”, „Aktywny senior” czy „Nowoczesny senior”. – Nasze działania najlepiej podsumowują słowa Beniamina Franklina: „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu” – mówi Kasia Kinder.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto