Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Doświadczasz przemocy domowej? Skorzystaj z pomocy - trwają zapisy na spotkania w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Rudzie Śląskiej

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Rudzie Śląskiej uruchamia zajęcia dla ofiar przemocy w rodzinie
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Rudzie Śląskiej uruchamia zajęcia dla ofiar przemocy w rodzinie pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Jesteś ofiarą przemocy domowej? A może stosujesz przemoc w rodzinie i chcesz zmienić swoje zachowanie? W Rudzie Śląskiej ruszają dwa projekty skierowane do osób doświadczających i stosujących przemoc domową.

Jesteś ofiarą przemocy domowej? Te spotkania są dla Ciebie

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Rudzie Śląskiej zaprasza na zajęcia w ramach projektu „Grupa wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy”. Głównym celem spotkań jest zwiększenie poczucia własnej wartości wśród kobiet, a także kompetencji społecznych i świadomości przysługujących im praw.

- Liczne badania wykazują, iż większą skuteczność ma wsparcie udzielane przez ludzi z podobnymi problemami, bądź przez profesjonalistów, niż przez osoby z najbliższego otoczenia – mówi Rafał Szpak, dyrektor OIK w Rudzie Śląskiej.

Dodaje, że udział spotkaniach pozwala na zmianę perspektywy spojrzenia na doświadczaną przemoc, stanowi także źródło wsparcia oraz zachęca do zmiany zachowań i podjęcia konkretnych działań.

Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu w grupie ok. 10-15 osób. Do zajęć będzie można dołączyć jedynie na początkowym etapie. W ramach cyklu odbędzie się 15 spotkań, każde z nich potrwa ok. 3 godzin. Program wystartuje 28 marca, a obecnie trwają zapisy na spotkania. Osoby chętne do wzięcia udziału powinny skontaktować się rudzkim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej. Można to zrobić osobiście pod adresem ul. Ballestremów 16 w Rudzie Śląskiej lub dzwoniąc pod numery telefonów 32 244 13 26 lub 503 060 016. OIK jest czynny w dni robocze w godz. 8.00-20.00.

Spotkania dla osób stosujących przemoc w rodzinie

Rudzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej przygotował również pomoc dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Aktualnie trwają zapisy chętnych do udziału w „Programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc w rodzinie”.

- W ramach programu osobie stosującej przemoc oferowane są wstępne konsultacje kwalifikujące do grupy korekcyjno-edukacyjnej. Kiedy w wyniku diagnozy zostanie stwierdzona np. choroba alkoholowa, zaburzenia psychiczne czy zaburzenia osobowości sprawca przemocy jest w pierwszej kolejności kierowany będzie do podjęcia specjalistycznego leczenia – informuje rudzki Urząd Miasta.

Osoby zakwalifikowane do programu przystąpią do udziału w edukacyjnych warsztatach grupowych. Zajęcia skupią się nad zmianą niewłaściwych, agresywnych zachowań i zastąpieniem ich zachowaniami pożądanymi społecznie. Urząd Miasta informuje, że spotkania są przeznaczone dla osób pełnoletnich, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

- Pełen cykl obejmuje 60 godzin zajęć prowadzonych przez psychologów. Grupa uczestników liczy zazwyczaj od 10 do 15 osób, jest grupą zamkniętą, co oznacza, że po jej uruchomieniu nie ma możliwości dołączenia do niej nowych osób – podaje UM Ruda Śląska.

Zajęcia korekcyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie rozpoczną się 4 marca br.

Rudzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej działa od 2008 roku

Osobom będącym w sytuacji kryzysu udziela pomocy psychologicznej, prawnej i doradczej, a także interwencyjnej. Zapewnia również wsparcie socjalne i terapeutyczne. Ośrodek pomaga każdemu, bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie.

- Osoby, które doświadczają np. konfliktów rodzinnych, agresji, wykorzystywania seksualnego, utraty okołoporodowej czy bezrobocia, mogą bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia. Nasi pracownicy mają specjalistyczne przygotowanie i są do dyspozycji zarówno zdalnie, jak i osobiście. W uzasadnionych przypadkach mogą również spotkać się z osobą zainteresowaną w terenie – zapewnia dyrektor OIK.

Ośrodek zapewnia również pomoc psychologiczną w języku ukraińskim. Można z niej skorzystać w każdą środę i czwartek w godz. 9.00-19.00.dzwoniąc pod numer telefonu 533 917 989.

Na przestrzeni 15 lat działalności rudzkiego OIK-u, do ośrodka zgłosiło się blisko 6,8 tys. osób. Ponad 1,7 tys. osób skorzystało z usług prawnych związanych z przemocą w rodzinie. Ponad 550 osób znalazło niezbędne schronienie, wdrożono także ponad 470 procedur niebieskich kart.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto