Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna średniowieczna impreza za nami

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek / Dziennik Zachodni
W miniony weekend, 27-28 sierpnia br., średniowieczny gródek w Rudzie Śląskiej znowu zatętnił życiem. Były walki rycerskie, nauka średniowiecznych tańców, pokazy rzemiosła oraz strzelanie do łuku i wycieczki. A wszystko za sprawą kolejnej edycji imprezy „In memoriam castri – Ku pamięci grodu”, organizowanej przez Stowarzyszenie Genius Loci. Wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz rudzkich imprez.

Przypomnijmy, że „In memoriał castri” organizowane jest od czterech lat przez Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca, które od siedmiu lat opiekuje się starym grodziskiem oraz promuje wiedzę na jego temat. - Dotychczasowe edycje imprezy zgromadziły rzesze mieszkańców Rudy Śląskiej i miast ościennych - mówi Grzegorz Nawrat. – Tylko w ubiegłym roku podczas tych dwóch dni kochłowicki gródek odwiedziło około 2 tys. turystów, którzy mogli podziwiać 50 odtwórców – dodaje.

Kochłowickie grodzisko to średniowieczny gródek stożkowy nad rzeką Kochłówką powstały pod koniec XIII wieku. Obecnie zachowana jest topografia terenu: fosa, stożek właściwy, na którym w średniowieczu istniała drewniana wieża oraz podgrodzie. Badania archeologiczne wykazały, że w miejscu tym istniała wieża, palisada oraz drewniany most przerzucony przez fosę. Grodzisko najprawdopodobniej było własnością książąt bytomskich, do których należały tereny wokół dzisiejszych Kochłowic. Niestety pełna identyfikacja pierwotnej funkcji gródka jest utrudniona z powodu braku źródeł pisanych. Od 2013 roku na terenie zabytku przeprowadzane były 3-letnie badania archeologiczne mające na celu zweryfikowanie wiedzy na temat gródka. Obiekt ten jest najstarszym zabytkiem Rudy Śląskiej.

Na zorganizowanie imprezy organizatorzy pozyskali środki m.in. z Fundacji Tesco w ramach programu „Decydujesz Pomagamy” oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury +”. Za część rekonstrukcyjną odpowiada Chorągiew Konrada VII Białego, Stowarzyszenie Chorągiew Ziemi Górnośląskiej, Stowarzyszenie Genius Loci - jako Poczet Rycerski Ottona z Pilicy herbu Topór, zaproszeni goście oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Śląskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto