Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okropny hałas osiedlu Fińskie Domki w Rudzie Śląskiej. "Tak się nie da żyć!". Powodem jest głośne urządzenie w pobliskiej firmie

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy osiedla domków fińskich, w rudzkiej dzielnicy Bielszowice, skarżą się na uciążliwy hałas generowany przez urządzenie zamontowane na budynku pobliskiej firmy. Tzw. cyklon pracuje praktycznie bez przerwy od rana do godz. 18.00. - Te dźwięki przenikają wszędzie, w domu nie można normalnie funkcjonować, nawet przy zamkniętych oknach – mówi Joanna Bętkowska, mieszkanka osiedla.

Osiedle domków fińskich w Bielszowicach – mieszkańcy skarżą się na hałas

Osiedle Fińskie Domki w Bielszowicach, dzielnicy Rudy Śląskiej, istnieje od połowy ubiegłego stulecia. Jeszcze do niedawna była to cicha i spokojna okolica położona nieco na obrzeżu miasta. Po dawnej ciszy dziś zostało tylko wspomnienie. Powodem jest głośne urządzenie, tzw. „cyklon”, pracujące przez większość dnia w pobliskiej firmie i2 Analytical. Oddział firmy znajduje się w odległości kilkudziesięciu metrów od granicy osiedla.

- Urządzenie działa od czerwca 2022, jest włączane o godz. 8.00. Wyprowadzamy psy o 7.00, żeby nie być na zewnątrz, gdy urządzenie jest włączane. Według inżyniera, specjalisty z zakresu ochrony środowiska, „cyklon” generuje infradźwięki, które przenikają dosłownie wszystko. Jest to bardzo szkodliwe, co zostało potwierdzone przez psychiatrię i dwóch lekarzy rodzinnych – mówi Joanna Bętkowska.

Mieszkanka osiedla Fińskie Domki dodaje, że przebywanie na przydomowym ogródku lub nawet w domu przy otwartych oknach jest praktycznie niemożliwe z powodu męczącego dźwięku. Mieszkańcy osiedla początkowo próbowali porozumieć się z firmą.

- Przez pierwsze dwa miesiące próbowaliśmy z firmą negocjować, zebraliśmy podpisy, wysyłaliśmy pisma, prośby. Firma zapewniła, że przeprowadzi badania poziomu dźwięku, ale nic się nie zmieniło – mówi mieszkanka.

Gdy próby polubownego rozwiązania sprawy nie przyniosły żadnego rezultatu, osoby zamieszkujące osiedle zaczęły zgłaszać problem różnym podmiotom. Pisma w sprawie były wysyłane między innymi do Urzędu Wojewódzkiego i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jednak w tym przypadku organem właściwym do zajęcia się sprawą, jest starosta – Prezydent Miasta Ruda Śląska.

Wszystko jest w porządku – mówi firma. Normy są przekroczone – mówi Urząd Miasta

Jak mówi Joanna Bętkowska, rudzki Urząd Miasta stara się pomóc mieszkańcom osiedla, jednak ten proces jest czasochłonny, a stanowisko rudzkiego oddziału i2 Analytical nie zmienia się od ubiegłego roku. Firma utrzymuje, że wszystko jest w porządku, a normy hałasu nie zostały przekroczone. Mecenas Andrzej Rusecki, działający w imieniu firmy, w piśmie przesłanym w październiku 2022 do Urzędu Miasta odnosi się do przeprowadzonej miesiąc wcześniej inspekcji.

- Wskazuję, że użyte przez Państwa określenie stwierdzenia „głośnego hałasu” pochodzącego z instalacji (…) jest wysoce nieprecyzyjne i nieprawidłowe. Pismo nie wskazuje (…) czy zmierzone wartości wykraczają poza dopuszczalne poziomy hałasu na danym terenie – pisze mecenas Rusecki.

Jak dodaje w dalszej części pisma, i2 Analytical zleciła wykonanie pomiarów, z których wynika, że dopuszczalne wartości nie są przekraczane. Taką samą odpowiedź Dziennik Zachodni otrzymał w lipcu 2023.

- Urządzenia wykorzystywane do działalności naszego przedsiębiorstwa posiadają wszelkie atesty i dopuszczenia. Dokonaliśmy dodatkowych badań głośności pracy urządzenia, wyniki badań świadczą, iż nie są przekroczone normy hałasu – odpowiada Natalia Szwed, manager w i2 Analytical Ltd. Sp. z o.o.

Dodaje, że nie jest możliwe wyłączenie urządzenia, doprowadziłoby to zatrzymania pracy przedsiębiorstwa zatrudniającego 400 osób. Tymczasem rudzki Urząd Miasta, na podstawie zgłoszenia mieszkańców, zlecił wykonanie pomiarów hałasu w rejonie osiedla.

- Otrzymane wyniki wskazują na przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu dla budownictwa jednorodzinnego. Na tej podstawie będzie prowadzone postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji ograniczającej emisję hałasu – informuje Agnieszka Piekorz-Hałczyńska, rzecznik prasowy urzędu.

Hałas na osiedlu Fińskie Domki – końca sprawy na razie nie widać

Czy postępowanie administracyjne, które planuje Urząd Miasta, przyniesie rezultat? Wcześniejsze działania w tym zakresie pozostały bez echa.

- Pomimo wezwań do złożenia przez zakład wyjaśnień oraz podjęcie działań, mających na celu zminimalizowanie uciążliwości hałasowej dla mieszkańców osiedla Fińskie Domki, zakład nie podjął działań naprawczych – pisze Michał Pierończyk, prezydent miasta, w piśmie do radnej Katarzyny Korek, która również zajmowała się sprawą.

W piśmie z lutego 2023 prezydent wyjaśnia, że tę kwestię reguluje art. 144 ustawy Prawo ochrony środowiska. Przytoczony przepis mówi, że prowadzona działalność nie może powodować przekroczenia standardów jakości środowiska poza terenem, do którego dany podmiot ma tytuł prawny. Precyzują to zapisy Uchwały Rady Miasta Ruda Śląska z 22 czerwca 2006. W myśl dokumentu, na terenach przeznaczonych pod działalność komercyjną w mieście, obowiązuje kilka zakazów. Kluczowy w tym przypadku jest zapis mówiący o zakazie lokalizacji funkcji o uciążliwości wykraczającej poza granice terenu inwestycji.

W przypływie desperacji, mieszkańcy osiedla zawiadamiali policję, jednak ta nie doszukała się podstaw do skierowania wniosku o ukaranie przedsiębiorcy. Również rudzka Prokuratura Rejonowa, zawiadomiona w maju 2023 o możliwości popełnienia przestępstwa, postanowiła nie wszczynać dochodzenia.

- W toku postępowania przygotowawczego uzyskano dokumentację z Urzędu Miasta, z której wynika, że i2 Analytical uzyskał wszelkie pozwolenia przewidziane przepisami prawa administracyjnego. Brak jest podstaw do wszczęcia dochodzenia (…), czyn nie zawiera ustawowych znamion jakiegokolwiek typu czynu zabronionego – pisze w postanowieniu prokurator Dominika Król-Bystrzycka.

Hałas jest groźny dla zdrowia – alarmuje WHO

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że hałas jest jednym z największych zagrożeń na świecie. W Europie jest drugim zanieczyszczeniem środowiskowym, według badań na hałas narażona jest blisko połowa populacji naszego kontynentu. Specjaliści ostrzegają, że nadmierny hałas prowadzi do rozdrażnienia i stresu, utrudnia naukę, zakłóca sen i wypoczynek.

W skrajnych przypadkach hałas może prowadzić do uszkodzeń słuchu, zaburzeń oddychania i chorób układu krążenia, może również powodować bóle głowy, a nawet bezsenność. Jest również przyczyną przedwczesnego starzenia, co trzeci mieszkaniec dużego miasta żyje o 8-10 lat krócej z powodu hałasu.

Czas pokaże, czy niegdyś ciche i spokojne rudzkie osiedle ponownie takie się stanie. Jak na razie – nie zanosi się na to.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto