Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna wystawa szopek w Rudzie Śląskiej. W lokalnym muzeum wciąż czuć magię świąt. Zobaczcie zdjęcia!

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Magdalena Grabowska
Święta Bożego Narodzenia co prawda już dawno za nami, ale w Muzeum im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej dalej można poczuć magię świąt. Tegoroczna wystawa szopek wyjątkowo zachwyca. Można się poczuć jak w parku miniatur! Zobaczcie zdjęcia. Szopki robią wrażenie!

W Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej można oglądać wystawę szopek bożonarodzeniowych, które wykonały dzieci rudzkich szkół w ramach XXII edycji konkursu na Śląskie Szopki Bożonarodzeniowe. Do XXII edycji konkursu zostało zgłoszonych 35 szopek wykonanych przez 42 uczestników i 10 rodzin.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Pomysł na konkurs narodził się 25 lata temu - mówi nam Krzysztof Gołąb dyrektor muzeum. - Wzorowaliśmy się na krakowskiej szopce. Postanowiliśmy, że zrobimy naszą śląską betlyjkę. - dodaje. - Do tego mamy także szopkę rodzinną, żeby zaangażować nie tylko uczniów, ale przede wszystkim rodziny - wyjaśnia Krzysztof Gołąb.

Pierwsza edycja konkursu Śląska Szopka Bożonarodzeniowa odbyła się w 1997 roku

- Chcieliśmy kultywować dawny zwyczaj robienia szopek, czyli tzw. betlyjek. W regulaminie konkursu jest wzmianka, że szopki mogą zawierać elementy sakralnej lub świeckiej architektury z terenu Rudy Śląskiej lub okolic oraz mogą nawiązywać do tradycji Górnego Śląska. Te nawiązania widoczne są w pracach na naszej wystawie pokonkursowej. W szopkach można dostrzec konkretne miejsca związane z Rudą Śląską oraz elementy nawiązujące do naszej tradycji - mówi Irena Twardoch, pomysłodawczyni konkursu.

Historia naszych betlyjek jest bardzo ciekawa. Rodziny kiedyś wykonywały je samodzielne. Były w niemal każdym domu.

- Szopki bożonarodzeniowe początkowo były znane w Polsce jako szopki ołtarzowe, budowane w kościołach, ale później ludzie zapragnęli mieć u siebie w domach własne betlejki. Wykonywali je własnoręcznie, bądź korzystali z usług rzemieślników, którzy produkowali specjalne figurki na zlecenie, były to najczęściej odlewy, czasem rzeźbione ręcznie. Natomiast konstrukcję samej szopki wykonywano samodzielnie - dopowiada Eweilina Pieczka, kierownik działu etnografii. – To były bardzo proste szopki. Były one także wykorzystywane kiedyś jako rekwizyt kolędników - pastuszków tzw. betlejkorzy, którzy odwiedzali domy w czasie świątecznym – dodaje.

Wystawę można oglądać do 6 lutego.

Szopki Bożonarodzeniowe w Rudzie Śląskiej

Do 2 lutego dla zwiedzających dostępna jest ruchoma stajenka w kościele pw. MBR w Halembie. Uruchamiana jest w soboty w godzinach: 15:00, 15:30, 16:00, 16:30 oraz w niedziele i święta w godz. 13:00, 14:00 15:00 i 16:00. Grupy zorganizowane można zgłaszać pod nr tel. 32 2434 350.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto