Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rapują i godają po śląsku. Grupka przyjaciół nagrała utwór i klip o Rudzie Śląskiej [WIDEO]

Joanna Oreł
Łukasz, Mateusz, Sebastian, Kamil, Michał i Łukasz nagrali wspólny utwór "Tak to się robi w Rudzie Śląskiej"
Łukasz, Mateusz, Sebastian, Kamil, Michał i Łukasz nagrali wspólny utwór "Tak to się robi w Rudzie Śląskiej" Archiwum Nimbus 2000
Jak w Rudzie Śląskiej robi się dobry hip-hop, a przy tym opowiada o swojej małej ojczyźnie? Spróbowała tego dokonać grupa sześciu młodych raperów. Efekt? Jest śląska godka, kopalnie i hałdy.

"Tak to się robi w Rudzie Śląskiej" to tytuł utworu, który od kilku tygodni robi furorę w internecie. Jest on wspólnym dziełem: Slivera, sUodkiego, kamaZa, Majkela, Wilego i Rogala - młodych raperów, a przy tym rodowitych rudzian. Udało im się udowodnić, że poprzez dobry beat i rym w niekonwencjonalny sposób można wyrazić miłość i przywiązanie do swojej małej ojczyzny.

Siła znajomości

Sliver to Mateusz Drzazgowski z Rudy, sUodki to pseudonim Łukasza Słoczyńskiego z Biel-szowic, kamaZ naprawdę nazywa się Sebastian Kluge i jest z Bielszowic, Majkel to Michał Muskus z Rudy, Wila pochodzi z Bielszowic i nazywa się Łukasz Wilczek, a Rogal to Kamil Brzozowski z Rudy. Młodzi raperzy nie są grupą, ale tworzą razem w Studio Nimbus 2000, które trzy miesiące temu powstało w mieszkaniu Slivera.

- Na początku każdy tworzył własną muzykę - opowiada Kamil "Rogal" Brzozowski. - Później poznaliśmy się poprzez wspólnych znajomych. Wymieniliśmy się kawałkami oraz tematami muzycznymi i tak zaczęliśmy nagrywać utwory między sobą.

"Tak to się robi w Rudzie Śląskiej" jest pierwszym, wspólnym utworem młodych raperów.

- Pierwotną wersję nagrałem razem z Sliverem - mówi Sebastian "kamaZ" Kluge. - Później uznaliśmy, że lepiej, gdyby wzięło w tym udział więcej osób z Rudy Śląskiej.

Wystarczył jeden dzień

Nie tylko grupa zawiązała się poprzez znajomości. Podobnie było z klipem, który powstawał równocześnie z utworem. Całość nagrano jednego dnia. Trwało to ok. dziesięciu godzin.

- Udało nam się znaleźć kamerzystę. Chcieliśmy też, żeby pokazać inne talenty z Rudy Śląskiej. Tak udało nam się namówić Teatr Tancerzy Ognia i Światła Nam-Tara, którego tancerka przez 16 lat mieszkała w Rudzie Śląskiej - wylicza Kamil "Rogal" Brzozowski.

Jednak najważniejsza w całym klipie jest symbolika. Nie zabrakło kopalnianych szyb oraz hałd, a także rudej dziewczyny, flagi z herbem województwa śląskiego oraz Placu Jana Pawła II, a także śląskiej godki. Wszystko po to, by podkreślić specyfikę Rudy Śląskiej oraz naszego regionu.

- Zależało nam na tym, by każdy pokazał, jak czuje swoją małą ojczyznę. Zobrazował, jak to tutaj wygląda, jacy są ludzie - tłumaczą raperzy.

Utwór "Tak to się robi w Rudzie Śląskiej" odbił się szerokim echem wśród internautów, głównie na serwisie YouTube (klip pojawił się tam na początku maja), a także portalu Facebook. Raperzy dostali już propozycje szerszej pracy, ale jak podkreślają plany na najbliższy czas to: tworzyć, tworzyć i jeszcze raz tworzyć.

Różne początki

Rogal swoje pierwsze utwory nagrywał w 9-osobowym składzie. Grupa rozpadła się, bo część członków wyjechała do Hiszpanii. Na pożegnanie nagrali 10-minutowy kawałek.

KamaZ zaczynał tworzyć na ...skype. SUodki za hip-hop zabrał się w 2005 roku. Nagrał klika utworów z grupą kolegów z obozu wakacyjnego.

Majkel i Sliver zaczynali od...miotły, na którą założyli mikrofon, wytłumili gąbką i zabrali się do roboty. Stąd właśnie wzięła się nazwa ich studia, czyli Studio Nimbus 2000. Raperzy nawiązali w ten sposób do latającej miotły, którą wykorzystywał bohater serii książek o "Harrym Potterze".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto