Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej - Do czego służy i jaki ma wpływ na organizm?

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Tężni solankowych w Polsce mamy wiele. Aby otrzymać miano "miejsca leczniczego" muszą spełniać specjalne wymagania, np. do wytwarzania aerozolu powinna być stosowana woda uznana za leczniczą. Jej rodzaj i stężenie muszą być przebadane. Gdzie w Rudzie Śląskiej możemy skorzystać z takiej tężni?

Tężnia solankowa to sposób na problemy z drogami oddechowymi, tarczycą i ciśnieniem, a także na alergię czy astmę. W Polsce najbardziej znane tężnie solankowe znajdują się w uzdrowiskach, ale coraz częściej spotkać można je w ośrodkach wypoczynkowych, SPA i w dużych miastach.

Tężnie solankowe to drewniane budowle, które pokryte są gałązkami tarniny lub brzozy. Podstawą tężni są wielkie bale wbite w ziemię, a w środku znajduje się specjalne urządzenie do pompowania wody. To ono rozprowadza solankę po wiciach, co powoduje wytwarzanie w powietrzu aerozolu bogatego w mikroelementy takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód. Mikroklimat panujący wokół tężni solankowej jest bardzo podobny do tego, którym można oddychać nad morzem. Uważa się, że podczas godzinnej inhalacji w tężni możemy zażyć tyle jodu, co przez trzy dni nad polskim Bałtykiem.

Zobaczcie jak wygląda tężnia w Rudzie Śląskiej!

Jak korzystać z tężni solankowej i jakie są jej właściwości?

Optymalne stężenie solanki w tężni powinno wynosić około 6,66%, zaś najlepsza temperatura w tężni to 36 stopni Celsjusza. Z mikroklimatu tężni korzysta się za pomocą inhalacji, która powinna trwać minimum pół godziny, optymalnie – godzinę. Warto w tym czasie spacerować - marsz lub lekki jogging przyspieszą krążenie krwi i tym samym do naszego organizmu szybciej dostarczymy mikroelementy. Najlepiej korzystać jest z tężni w ciepłe, słoneczne, ale i wietrzne dni. Solanka paruje wtedy najbardziej intensywnie.
Podstawowym wskazaniem do stosowania inhalacji w tężni solankowej są choroby dróg oddechowych. Szczególnie polecana jest ona mieszkańcom dużych miast, którzy na co dzień oddychają zanieczyszczonym powietrzem – smogiem, dymem tytoniowym. Inhalacja w tężni jest pomocna w regeneracji błony śluzowej górnych dróg oddechowych, a także stymuluje układ odpornościowy. Korzystnie wpływa też na astmatyków i przy przewlekłych lub nawracających nieżytach nosa. Inhalacja solanką pomoże też alergikom i osobom z nadciśnieniem tętniczym.

W Rudzie Śląskiej tężnia solankowa została postawiona w Bykowinie, przy ulicy Górnośląskiej.
Tężnia o drewnianej konstrukcji na płycie i stopach żelbetowych ma długość 18,7 m, szerokość wraz z pergolą 9,9 m, i wysokość 6 m. Całość wraz z dojściami zaplanowano na planie okręgu. Teren tężni jest dostępny dla osób niepełnosprawnych przez biegnący obok ciąg pieszo-rowerowy.

Na miejscu znajduje się plac zabaw dla dzieci, siłownia na świeżym powietrzu, miejsce na grilla, a nawet niewielka biblioteczka i całkiem sporo miejsc do wypoczynku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto