Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda Plac Niepodległości w Rudzie Śląskiej? To miejsce po rewitalizacji zachęca do odwiedzenia i odpoczynku

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Jak wygląda Plac Niepodległości po zakończonej rewitalizacji? To miejsce zachęca do wypoczynku i warto je odwiedzić żeby skorzystać z ostatnich jesiennych promieni słońca. Godula zyskała nowe miejsce wypoczynkowe dla mieszkańców.

Plac Niepodległości w Rudzie Śląskiej został zrewitalizowany

– Zapraszam mieszkańców do odwiedzenia tego miejsca i sprawdzenia, jak pięknie ta przestrzeń prezentuje się w nowej odsłonie, szczególnie po zmroku – mówi prezydent Michał Pierończyk.

Rewitalizacja Placu niepodległości to nie tylko ławeczki. Inwestycja obejmowała też budowę punktu gastronomicznego i ogólnodostępnej toalety. Na Placu znalazła się fontanna, stojaki rowerowe i słup ogłoszeniowy. Wymieniono ławki i kosze na śmieci. Całość oświetla nowe energooszczędne oświetlenie LED. Kwietniki i pomnik św. Jana Nepomucena zostały odrestaurowane podczas prac konserwatorskich.

Efektem tych działań jest zupełnie nowa przestrzeń, na której zachowały się istniejące już wcześniej drzewa. Plac ma powierzchnię prawie 7 tys. m2 podzieloną na część placu i część parku. Znalazło się też miejsce dla nowych nasadzeń: pojawiły się lipa srebrzysta lub warszawska, jarząb szwedzki lub mączny, które w przyszłości będą mieć za zadanie wytłumienie dźwięków ulicy głównej.

- Na wyremontowanym placu stanęła ławeczka Karola Goduli z wykonaną w podkrakowskiej pracowni rzeźbą przedstawiającą postać legendarnego przemysłowca. Zainstalowany został też „godulski światowid”, czyli granitowa kula poruszana wodą pod ciśnieniem, na której naniesiono kontury wszystkich kontynentów z wyraźnym wskazaniem Rudy Śląskiej – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Jak wygląda Plac Niepodległości w Rudzie Śląskiej? To miejsc...

Plac Niepodległości powstał w 1929 roku, z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wtedy stały tam klomby i fontanna. Plac Niepodległości zastąpił plac targowy.
Nowe rozwiązania, które wykorzystano przy przebudowie zostały skonsultowane z mieszkańcami Rudy Śląskiej podczas warsztatów w 2016 i 2017 roku. Ta inicjatywa odbyła się w ramach projektu "Mikroprzestrzenie miejskie 2016”, czyli w ramach przedsięwzięcia Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz katowickiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Koszt inwestycji to 5,6 mln zł. Na ten cel miasto przekazało 4,5 mln zł. z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto