Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspominamy wybitnych mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy zmarli w 2022 roku. Zobacz zdjęcia

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Zmarli w 2022 roku. Zrobili wiele dla miasta Ruda Śląska >>>
Zmarli w 2022 roku. Zrobili wiele dla miasta Ruda Śląska >>>arc. Nasze Miasto
Święto Zmarłych to jedno z najważniejszych dni w roku dla Polek i Polaków. W Rudzie Śląskiej wspominamy osoby, które zmarły w ciągu ostatniego roku. W ciągu roku odeszło wiele osób, w tym takie, które w szczególny sposób przysłużyły się Rudzie Śląskiej. Śmierć tych osób pozostanie długo w pamięci mieszkańców, nawet tych, którzy nigdy nie mieli okazji poznać ich osobiście.

Wspominamy znanych rudzian, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku

Wiele osób, które odeszły w 2022 roku to osoby zasłużone dla miasta. Pożegnaliśmy ludzi, którzy poświęcili się dla rozwoju i dobra Rudy Śląskiej. Ludzi kultury i sztuki, ludzi odważnych i inteligentnych.

Oto nazwiska, która pozostaną na długo w sercach rudzian, nawet jeżeli nie mieli okazji poznać ich osobiście

Grażyna Dziedzic16 czerwca 2022 roku zmarła prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic. Urodziła się 28 czerwca 1954 roku w Bytomiu. Wykształcenie odebrała na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Grażyna Dziedzic pełniła funkcję prezydenta Rudy Śląskiej od 2010 roku. W swojej karierze pracowała w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Rudzie Śląskiej, jako zastępca dyrektora, a następnie dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej. W 2021 roku Grażyna Dziedzic zachorowała na nowotwór, jednak mimo to wciąż pełniła funkcję prezydenta Rudy Śląskiej. Zmarła w wieku 68 lat. Uroczystości upamiętniające zmarłą odbyły się w kościele pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu 27 czerwca 2022 roku.

Władysław Luciński
4 kwietnia 2022 roku odszedł znany artysta, odznaczony tytułem "Zasłużony dla Rudy Śląskiej". Władysław Luciński urodził się 30 maja 1933 w Kętach. Swoje życie poświęcił sztuce naiwnej. Zajmował się malarstwem, rzeźbą, linorytem. Wielokrotnie zdobywał wyróżnienia w konkursach plastycznych. Największą sławę przyniosły mu "ludziki", prace złożone z prostych kształtów przypominających człowieka. Dzieła Lucińskiego można obecnie oglądać w wielu muzeach: w Bytomiu, Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Radomiu, Rudzie Śląskiej, Toruniu, Warszawie, Wągrowcu, Wrocławiu, Zabrzu. Znalazły się też w kolekcjach prywatnych w Polsce oraz za granicą. Władysław Luciński wziął udział w 25 indywidualnych wystawach i w wielu zbiorowych w Austrii, Chinach, Czechach, Holandii, Francji, Niemczech, Polsce, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie. Był współzałożycielem zespołu plastyków amatorów przy Zakładowym Domu Kultury Kopalni „Bielszowice". Artysta miał 89 lat.

Brunon Surma
15 maja 2022 roku zmarł kolekcjoner i miłośnik filatelistyki tematycznej. Brunon Surma urodził się 8 marca 1930 roku. Był najstarszym filatelistą w Rudzie Śląskiej. Jedną z pasji kolekcjonera było zbieranie i opisywanie starych fotografii dzielnicy Bielszowice. Eksponaty Brunona Surmy od 1970 roku były wystawiane przez właściciela na międzynarodowych i ogólnopolskich wystawach filatelistycznych. Kolekcjoner wielokrotnie otrzymywał za nie nagrody. W 2008 roku otrzymał tytuł "Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska". Był członkiem Polskiego Związku Filatelistów ponad 50 lat. Miał 92 lata.

Elżbieta Żurek

Zmarli w 2022 roku. Zrobili wiele dla miasta Ruda Śląska >>>

Wspominamy wybitnych mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy zmarl...

3 marca 2022 roku zmarła rudzka społeczniczka, Elżbieta Żurek. Rudzianka na co dzień pracowała jako nauczycielka w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza, uczyła informatyki. Elżbieta Żurek poświęciła swoje życie by pomagać. Wyróżniała się wśród wolontariuszy ogromnym sercem i empatią, za co otrzymała nagrodę "Anioła wolontariatu". W 2020 roku u kobiety zdiagnozowano nowotwór - chłoniaka. Mimo pozytywnego nastawienia i ogromnego wsparcia od rudzian, którzy na wieść o chorobie zorganizowali zbiórkę na kosztowną terapię za granicą, Elżbieta Żurek odeszła w wieku 59 lat.

Trudny czas dla straży pożarnej

Jesień 2022 okazała się trudnym czasem dla Państwowej Straży Pożarnej. Tylko we wrześniu i październiku odeszło 5 strażaków, w tym jeden w stanie spoczynku. Zmarli:

  • asp. sztab. Jan Biernat, strażak Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej PSP w Skierniewicach,
  • mł. bryg. w st. spocz. Tadeusz Kurak, były Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubaczowie,
  • ogn. Paweł Chyła, funkcjonariusz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu,
  • st. ogn. w stanie spoczynku Sylwester Enenkiel, wieloletni funkcjonariusz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej
  • st. asp. Konrad Związek, strażak Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej
  • Andrzej Puskarz, strażak Ochotniczej Straży Pożarnej Balice

st. asp. Konrad Związek
30 września 2022 zmarł młody strażak. W wieku 36 lat zakończyła się jego służba w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. Konrad Związek zakończył swoją służbę podczas, której dbał o dobro i bezpieczeństwo mieszkańców Rudy Śląskiej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w miejscowości Biała, 6 października w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika.

st. ogn. w stanie spoczynku Sylwester Enenkiel
23 września 2022 roku odszedł strażak w stanie spoczynku. Po wieloletniej służbie Sylwester Enenkiel odszedł w wieku 53 lat. Swoje życie poświęcił służbie jako funkcjonariusz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 27 września 2022 roku, w kościele pw. Marii Magdaleny w Bielszowicach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto